Par vikingu laikmetu

Vikingu laikmets aptver laika posmu aptuveni no 750.-1050.gadam. Tradicionāli tas tiek datēts ar diviem, vēstures avotos dokumentētiem zīmīgiem notikumiem Anglijas vēsturē. Par vikingu laikmeta sākumu uzskata 793. gadu, kad vikingi uzbruka Lindisfārnas klosterim Anglijas ziemeļos, bet laikmeta beigas saista ar kauju 1066.gadā, kurā normāņu Normandijas hercogs Vilhelms sakāva anglosakšu Anglijas karali Haroldu kaujā pie Heistingsas un kļuva par Anglijas karali. Šie notikumi bija noteiktu, pirms tam pastāvošu, cēloņsakarību rezultāts ar atšķirīgiem reģionāliem procesiem un sekām. Visās zemēs tie nesākās un nebeidzās vienlaicīgi. Trīs gadsimtu gaitā vikingi ienesa kardinālas pārmaiņas zemju un tautu dzīvē ne tikai Skandināvijā. Vikingu aktivitātes, kas aizsākās ar Ziemeļeiropas piekrastes sirojumiem izvērtās par vērienīgām jūras ekspedīcijām. Vikingu jūrasbraucēji devās gan uz Rietumeiropu un Atlantijas okeāna ziemeļdaļu, gan šķērsoja Baltijas jūru un sasniedza Konstantinopoli un arābu zemes. Vikingu ārējās ekspansijas rezultātā norisinājās kultūru transformācija, mainījās politiskā, sociālā, demogrāfiskā karte no Ziemeļamerikas līdz pat Āzijai. Viņi eksportēja jaunas idejas, tehnoloģijas, prasmes, reliģiju, kā arī atstāja kultūras mantojumu, kas saglabājies līdz mūsdienām. Vikingu kultūras izpausmes un sociālā prakse ietvēra elementus, kurus var identificēt plašos ģeogrāfiskos apgabalos arī pēc vikingu laikmeta beigām.

Latvijas vēstures periodizācijā, atšķirībā no Igaunijas un Lietuvas, vikingu laikmets netiek izdalīts kā hronoloģisks periods. Latvijas arheoloģiskajā periodizācijā vikingu laikmetam atbilst vidējā dzelzs laikmeta beigas un vēlā dzelzs laikmeta pirmā puse.
Līdz nesenam laikam izpratne par vikingu laikmetu balstījās vienīgi uz rakstīto avotu ziņām un arheoloģiskajām liecībām. Pēdējos gados laikmeta izpētē tiek izmantotas jaunas konceptuālas un teorētiskas pieejas. Biomolekulāro metožu attīstība (DNS, izotopu, peptīdu analīzes), paplašinājusi iespējas izsekot mobilitātei un kultūru mijiedarbībai.